Prosta forma nieprosta do wykonania, czyli trochę o talerzach.

Prosta forma nieprosta do wykonania, czyli trochę o talerzach.

Ten kto śledzi moje poczynania na instagramie wie, że modelowanie talerzy nie należy do moich ulubionych czynności. Dużo bardziej wolę piąć się w górę z gliną, tworząc kubki, miski czy wazy. Jednak wciąż z tyłu głowy miałam wiele próśb o powrót do talerzy. Czekałam po prostu na odpowiedni moment. I przyszedł!

pracowniaceramiczna

Talerze należą do prostych form i wydawać by się mogło, że w zrobieniu ich nie ma żadnej filozofii. Prawda jest taka, że są dość... atencyjne i wymagają dużo uwagi na etapie schnięcia. Trzeba ich doglądać i jeśli jest taka potrzeba dodatkowo nawilżać, by utrzymały swoją prostą, płaską formę. Jeśli będą schły za szybko mogą zacząć się "łódkować". Krzywych talerzy się nie boję i moja chaotyczna dusza cieszy się na ceramiczne niespodzianki, ale jednak warto by talerz był stabilny. Więc trzeba na nie co chwilę spoglądać.

Kiedy już wyschną i są po pierwszym wypale, przychodzi czas na szkliwienie. I tu zaczyna się najlepsza zabawa. Rozlewanie kolorowych szkliw przypomina malowanie abstrakcyjnych obrazów, których prawdziwe oblicze ujrzymy po ostatnim wypaleniu w piecu. Zdjęcie po prawej stronie przedstawia talerz podczas szkliwenia, zaś te po lewej już gotowy, ten sam talerz po nocy spędzonej w piecu w wysokiej temperaturze 1230 st. C.

talerzceramiczny

Pierwsza edycja talerzy to patchwork w beżowo-brązowych kolorach. Miejscami szkliwa łączą się ze sobą tworząc barwy przypominające głębie oceanu. Za każdym razem otrzymuję inny efekt, więc każdy talerz jest inny.

talerzpatchwork

talerzpatchwork

Po powrocie z wakacji obiecuję, że wrócę także do klasyków turkusowo-różowych na które czeka bardzo wiele osób. Pamiętam o Was i już zrobiłam pierwsze próby szkliw.

Talerze będą dostępne w sprzedaży w kwietniu i będzie ich jeszcze więcej.

Miłego poniedziałku dla Was!

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.